Emil i Lönneberga 60 år – allsångsteater
Lördag 28 oktober kl. 12 och kl. 14
Biljettpris: 0 kr
Folkets Hus Säter, Södra Dalarnas Sparbank och Säters kommun bjuder på allsångsteater med Emil i Lönneberga under höstlovet! Pojken som gjorde flest hyss av alla i hela Småland, firar 60-årsjubileum. Då blir det kalas och du är inbjuden!
Det här är en föreställning där berättelsen om Emil varvas med kända sånger som Du käre lille snickerbo, Hujedamej sånt barn han var och Idas sommarvisa. Alla i publiken är välkomna att sjunga med i denna allsångsteater för hela familjen.
En hyllning till Astrid Lindgrens älskade karaktär där vi hurrar för födelsedagsbarnet och alla hans hyss – utan dem hade det ju inte blivit några berättelser!
Platserna är onumrerade så kom i tid.
Caféet är öppet och serverar fika och pannkakor dagen till ära, och det blir även andra hyss i äkta Emil anda i huset.
Vi öppnar redan kl.10.00.
Allsångsteatern presenteras av Folkets Hus och Parker i samarbete med United Stage, UMG Kids och Astrid Lindgren Company.
Familjeföreställning som passar hela familjen.
Biljetterna är gratis och släpps 28 september kl. 10. 00 och 29 september kl. 10.00